Darba dienās no 8:00 - 19.00 +371 67 098 260 | Katrīnas dambis 16, Rīga, Latvija

KAS BŪTU JĀZIN DODOTIES PIE ZOBĀRSTA

Kas ir zobu implanti? Kas jāzina ejot pie zobārsta?

Katra cilvēka dzīvē var būt situācijas, kad smaidīt kļūst nepatīkami, jo, atverot muti, ir redzams, ka trūkst viens vai pat vairāki zobi. Tas ne vienmēr ir saistīts ar sliktu mutes dobuma un zobu higiēnu un nepietiekamu zobārsta apmeklējumu. Dažķārt traumas sportā vai ikdienas dzīvē var tik pat slikti ietekmēt cilvēka smaidīšanas paradumus. Mūsdienu tehnoloģijas un medicīnas attīstība ļauj ikvienam salīdzinoši neilgā laikā visu labot, aizstājot trūkstošo zobu ar titāna implantu, uz kuru balstās dabīgajam zobam identisks kronis.

Sākumā gan jāpaskaidro, kāpēc vispār ir jāaizvieto zaudēts/-i zobs/-i. Dabīgie zobi, kas gandrīz no dzimšanas rotā mūsu smaidus, ir ne tikai košļāšanas funkcijas izpildītāji, bet arī slogojums žokļa kaulam, kas stiprina to ar pastāvīgu mijiedarbību. Brīdī, kad tiek zaudēts kāds zobs, pazūd arī noslogojums žokļa kaulam, un tālākais process līdzinās muskulim, kas netiek ilgu laiku darbināts. To sauc par atrofiju. Žokļa kauls, parastā valodā runājot, samazinās izmēros. Sākumā horizontālā dimensijā līdz kļūst plāns, vēlāk arī vertikālā, veidojot progresējošu defektu. Sekojot šim procesam, var novērot, ka arī blakus esošie zobi lēnām „atkailinās“. Bieži vien tas noved līdz vēl lielākām problēmām. Katram cilvēkam kaula atrofijas ātrums ir atšķirīgs, tāpēc arī nav noteikts laiks, cik ilgi var dzīvot ar iztrūkstošu zobu vai kad jāliek implants. Viens ir skaidrs – jo ilgāk dzīvosi ar iztrūkumu zobu rindā, jo lielākas iespējas iekulties nepatikšanās un pavadīt ilgāku laiku zobārstniecības klīnikā.

Kas tad ir zobu implants? Kādi ir to veidi un kā tie atšķiras?!

Zobu implantoloģijas sākums ir meklējams pagājušā gadsimta 70.tajos un 80.tajos gados. Mūsdienās, protams, daudzkas ir mainījies un daudzas implantu sistēmas jau piedāvā trešo vai pat ceturto implantu paaudzi. Mūsdienās visi lielākie ražotāji implantus izgatavo no titāna. Tie atšķiras gan pēc garumiem, gan pēc diametriem, bet ne tikai. Atšķirība ir arī implanta virsmā un vītnes formā. Implanta virsma ir svarīga, jo tā ir vistiešākajā saskarsmē ar kaulu. Ja virsma nebūs pa prātam mūsu kaulu šūnām, tad implanta integrācija nenotiks, jo organisms implantu uzskatīs par svešķermeni un atstums to. Implanta virsma ietekmē arī to, cik ilgā laikā kauls atjaunojas pēc operācijas un cik ātri tas pieņem titāna implantu, kā kaula sastāvdaļu. Savukārt, implanta vītnes forma ir viens no svarīgākajiem aspektiem tā sauktajai primārai stabilitātei, ko, vienā teikumā izsakoties, varētu paskaidrot šādi – ja implants pēc ievietošanas nav stabils, tad ir lielas iespējas, ka kauls to atstums.

Kādas implantu virsmas un vītnes tiek piedāvātas? Latvijas tirgū ir pieejami gandrīz visu pasaules top ražotāju zobu implanti. XiVE un Ankylos no DENTSPLY Friadent, Nobel Biocare, Astra Tech, 3i un Straumann. Salīdzinoši liels ir arī nedārgo implantu sistēmu klāsts, kas pārsvarā tiek ražotas Korejā, Izraelā un Itālijā. Šo sistēmu kvalitāti un arī kvalitātes kontroles līmeni, kā arī ieguldījumu zinātniskajos pētījumos, vairumā gadījumu atspoguļo implanta un protezēšanas sastāvdaļu cena. Proti, cena atbilst kvalitātei. Katram ražotājam ir sava izgatavošanas tehnoloģija, kvalitātes kontroles sistēma un arī pārstāvis Latvijā.

Visplašāk klīnikās sastopamie implanti ir no vācu kompānijas DENTSPLY Friadent – XiVE un Ankylos, kurus pārstāv A/S SIROWA Rīga. Šo sistēmu implantiem ir vienāds virsmas tips – FRIADENT Plus, kas ir ļoti līdzīga mūsu pašu kaulu struktūrai. Tas palīdz, kaulam atjaunojoties, šūnām vieglāk „pieķerties“ un adoptēties implanta virsmai. FRIADENT Plus virsmā ir gan mikro, gan makro poras, kas palīdz osseointegrācijas procesam noritēt ātri un bez komplikācijām (process, kura laikā kauls pieņem implantu kā daļu no sevis). XiVE un Ankylos implantu vītnes ir īpaši izveidotas, lai pēc iespējas mazāk traumētu kaulu ievietošanas procesā, tādejādi paātrinot dzīšanas procesu.

Pēc implanta ievietošanas, precīzāk, ievietošanas žokļa kaulā apmēram pēc 3-6 mēnešiem notiek protezēšana. Tā ir gala restaurācija, pēc kuras Jūs atkal atgūstat tik ļoti kāroto smaidītprieku. Šajā procesā implantam pievieno kroņa balstu, ko zobārsti sauc par abatmentu. Tā ir speciāli izveidota detaļa, kura lielā mērā nosaka to, cik apmierināts ar stomatologa darbu Jūs būsiet ilgtermiņā. Kāpēc? Tāpēc, ka abatments ir tas, uz kā turas Jums redzamā protezēšanas sastāvdaļa – kronis.

Kas tad ir svarīgs šeit? Svarīgākais ir savienojums starp implantu un abatmentu. Lai saprastu principus, paskaidrosim to vienkāršā valodā. Implants, no augšas skatoties, ir kā ligzda ar iegrieztu vītni, kurā tiek ievietots abatments, un tad tas tiek pieskrūvēts. Savienojumu tipi ir daudz un dažādi, tomēr populārākie no tiem ir koniskais, kurā tiek izmantots divu metāla virsmu mijiedarbības princips gluži kā automašīnas riteņu skrūvēm, un iekšējais heksagons, kurā abatmenta savienojuma daļā izskatās kā skrūvju uzgrieznis un implantam, savukārt, ir spoguļattēlā izveidota uzgriežņa forma. Šobrīd aizvien lielāku popularitāti iegūst koniskie savienojumi, tāpēc ka ir vairāki pierādījumi tam, ka šāds savienojuma tips ir drošāks. Tas gandrīz izslēdz mikrokustību iespējamību, kuru rezultātā var rasties mikrospraudziņa implanta/abatmenta savienojumā, tādejādi ļaujot baktērijām tikt iekšā un ar laiku izpostīt kaulu ap implantu. Tomēr jāpiezīmē, ka arī kvalitatīvi izgatavots un sistemātiski pārbaudīts heksagona savienojums nodrošina to pašu stabilitāti un drošību. DENTSPLY Friadent piedāvā abus savienojuma tipus. Heksagons ir XiVE un konuss ir Ankylos.

Tomēr arī ar savienojuma tipu viss nebeidzas. Vēl viens svarīgs aspekts ir savienojuma garums, jo tas abām augstāk minētajām sistēmām nodrošina slodzes novadīšanu no paša savienojuma uz implantu. Tas viss nodrošina arī to, ka savienojuma skrūve neatskrūvējas mikrokustību ietekmē.

Dzīves ritējumā var gadīties zaudēt ne tikai piena zobus, bet arī pastāvīgos zobus. Tomēr, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, viss ir labojums.

Atceraties, ka Jūs paši esiet atbildīgi par savu veselību, un tāpēc iedrošinam jautāt savam zobārstam par zobu implantiem, kas tiks izmantoti jūsu ārstniecības procesā, šo implantu sistēmas izcelsmi un kvalitāti, un cik lielā mērā to pamato zinātnisko pierādījumu balsts!