Darba dienās no 8:00 - 19.00 +371 67 098 260 | Katrīnas dambis 16, Rīga, Latvija

KAS IR ZOBU IMPLANTI JEB ZOBU MĀKSLĪGĀS SAKNES?

Katra cilvēka dzīvē var būt situācijas, kad smaidīt kļūst apgrūtinoši, jo, atverot muti, ir redzams, ka trūkst viens vai pat vairāki zobi. Tas ne vienmēr ir saistīts ar sliktu higiēnu un nepietiekamu zobārsta apmeklējumu. Bieži vien traumas sportā vai sadzīvē var radīt situācijas, kad smaids jāslēpj. Mūsdienu tehnoloģijas un medicīnas attīstība ļauj ikvienam salīdzinoši īsā laika posmā visu labot, aizstājot trūkstošo zobu ar  implantu, uz kuru balstās dabīgajam zobam identisks “jaunais” zobs.

Zobārstniecības klīnikas SIROWA Rīga zobārsts Dr. Armands Ozoliņš, atbild uz jautājumiem par zobu implantiem jeb zobu mākslīgajām saknēm.

Estētiska vai rūpes par mutes dobuma veselību?

Iztrūkstoša zoba aizvietošana, galvenokārt ir estētiska problēma. Ja zaudēti priekšējie zobi, tad pacienti meklē risinājumu nekavējoties, taču, ja iztrūkst citu skatienam nemanāmi zobi un trūkums nerada diskomfortu, par to aizmirstam.

Svarīgi pievērst uzmanību, ka dabīgie zobi, kas gandrīz no dzimšanas rotā mūsu smaidu, ir ne tikai košļāšanas funkcijas izpildītāji, bet arī slogojums žokļa kaulam, kas stiprina to ar pastāvīgu mijiedarbību. Brīdī, kad tiek zaudēts kāds zobs, pazūd arī noslogojums žokļa kaulam, un tālākais process līdzinās muskulim, kas netiek ilgu laiku darbināts. To sauc par atrofiju. Žokļa kauls, parastā valodā runājot, samazinās. Horizontālā dimensijā kļūstot plānāks  arī vertikālā, veidojot progresējošu defektu. Sekojot šim procesam, var novērot, ka defektam blakus esošo zobu saknes lēnām „atkailinās“. Katram cilvēkam kaula atrofijas ātrums ir atšķirīgs, tāpēc arī nav noteikts laiks, cik ilgi var dzīvot ar iztrūkstošu zobu vai kad jāliek implants. Viens ir skaidrs – jo ilgāk ir iztrūkums zobu rindā, jo ilgāks ārstēšanas laiks.

Zaudēts viens vai vairāki zobi. Kā rīkoties?

Ja ir zaudēti viens vai vairāki zobi, vēlaties mainīt esošās mākslīgo zobu konstrukcijas – protēzes un gribat uzzināt vairāk informācijas, tad meklējiet profesionāla speciālista palīdzību. Piesakieties uz konsultāciju pie profesionāla zobārsta, kas strādā ar zobu implantiem. Tikai speciālists pēc pacienta mutes dobuma izmeklēšanas varēs noteikt mutes dobuma stāvokli un ieteiks pacienta klīniskajai situācijai labāko risinājumu.

Kāda ir atšķirība starp zobu implantu un izņemamo protēžu lietošanu?

Implanti neliek „bojāt” defektam blakus esošos zobus, lai atjaunotu iztrūkstošos zobus. Ar  zobu implanta palīdzību Jums nebūs svešķermeņa sajūtas mutē – tas netraucēs ne aktīvi sportojot,  ne ēdot grūti sakošļājamus pārtiku. Galvenais, tās novērš žokļa kaula atrofiju, ko nevar paveikt neviena cita mākslīgā protēžu konstrukcija. Perfekts vizuālais izskats, Jums nebūs jāslēpj savs smaids. Pat Jūs pats nevarēsiet pateikt, ka Jūsu smaidu rotā  mākslīgais zobs, kurš balstīts uz implantu.

Kādi ir zobu implantu veidi un atšķirības? 

Zobu mākslīgās saknes jeb zobu implanti ir nelieli titāna korpusi, kas  kļūst par žokļa sastāvdaļu. Mākslīgās saknes ir tik stingras, it kā tās būtu Jūsu ķermeņa daļa, un nodrošina stabilu pamatni atsevišķiem  vai vairākiem zobiem. Zobi, kas veidoti ar zobu mākslīgajām saknēm jeb implantiem patiesībā ir identiskas Jūsu īstajiem zobiem, un tie nodrošina pilnīgi dabīgu sajūtu mutē.

Protams, pastāv atšķirības zobu implantu kvalitātē, izskatā un arī protezēšanas iespējās, ko nosaka konkrētā implantu sistēma. Latvijas tirgū ir pieejamas gandrīz visu pasaules vadošo ražotāju implantu sistēmas – XiVE un Ankylos no DENTSPLY Friadent, Nobel Biocare, Astra Tech, 3i un Straumann. Salīdzinoši liels ir arī nedārgo implantu sistēmu klāsts, kas pārsvarā tiek ražotas Korejā, Izraēlā un Itālijā. Šo sistēmu kvalitāti un arī kvalitātes kontroles līmeni, kā arī ieguldījumu zinātniskajos pētījumos, vairumā gadījumu atspoguļo implanta un protezēšanas sastāvdaļu cena. Proti, cena atbilst kvalitātei. Katram ražotājam ir sava izgatavošanas tehnoloģija, kvalitātes kontroles sistēma un arī pārstāvis Latvijā. Visplašāk klīnikās sastopamie implanti ir no ASV kompānijas DENTSPLY Friadent, kas tiek ražoti Vācijā – XiVE un Ankylos implantu virsma ir speciāli veidota, un apstrādāta, kas implantam palīdz ieaugt kaulā.

Kas jāņem vērā, ja vēlos iztrūkstošu zobu aizstāt ar implantu?

Ieteiktu uzticēt ārstēšanu pieredzējušam speciālistam, kurš savā praksē strādā ar kvalitatīvu implantu sistēmu. Katram pacientam ir tiesības uzzināt ārsta iepriekšējo pieredzi un vaicāt zināšanu apliecinājumu darbam ar konkrēto implantu sistēmu. Tāpat ieteiktu vaicāt savam zobārstam par protezēšanas iespējām, ko piedāvā konkrētā implantu sistēma.

Nekautrējieties, jautājiet speciālistam visus Jums interesējošos jautājumus!