Zobārstniecības klīnikas SIROWA Rīga speciālisti — Dr. Signe Ozoliņa (sertificēta vispārējā zobārste) un dr. Juris Svaža (ārsts anesteziologs-reanimatologs) apskata zobārstniecību vispārējā anestēzijā pašiem mazākajiem pacientiem — bērniem.
Dr. Signe Ozoliņa: Dažkārt ir pārsteidzoši, ka vecākus pārāk nesatrauc, ka mazam bērnam ir cauri zobi, jo tie taču tik un tā drīz mainīšoties! Tāpat vecāki bieži vien apmeklē zobu higiēnas procedūras un veic profilaktiskās vizītes pie zobārsta, bet aizmirst, ka tas pats nepieciešams arī bērniem. Gribētu pievērst uzmanību, ka bojātā zobā ir infekcija, kas visu laiku izplatās. Normāli cilvēka organismam būtu ar to jātiek galā, bet gadījumos, kad ir novājināta imūnsistēma var rasties sarežģījumi. Ja mutē ir infekcija, tad tā var nelabvēlīgi ietekmēt sirds vārstuļu problēmas, nieru slimības un saasināt citas veselības problēmas organismā.”
Dr. Juris Svaža: Ja zobā ir caurums, bet zobs visticamāk tuvākā gada laikā mainīsies, varbūt var arī iztikt bez ārstēšanas, bet ar rūpīgu kopšanu un mutes dobuma higiēnu bojāšanās procesu apstādināt. Taču divus, trīs gadus vecam bērnam, kuram jau ir nopietni zobu bojājumi, labošana ir nepieciešama, jo ir skaidrs, ka līdz zobu nomaiņai esošie zobiņi, vienkārši runājot, sapūs. Rezultātā paliks melnas saknes, pie kurām bieži vien izveidojas strutu bumbulīši. Tas nozīmē, ka infekcija, kas ir zobā, laužas ārā caur smaganu. Ja ir parādījies šāds bumbulis, pilnīgi skaidrs, ka zobs vairs nav glābjams un ir jāizrauj.
Bērnu šajā vecumā ir ļoti grūti pierunāt būt pacietīgam, paskaidrojot, ka procedūra būs ātra un nesāpīga. Šādās situācijās ir divi risinājumi: pirmais, kas var izklausīties dramatisks, – izraut zobu „ar varu”; otrs risinājums — izmantot vispārējo anestēziju (narkozi).
Aicinātu vecākus nopietni apdomāt, kādas sekas bojāti zobi var atstāt uz bērna vispārējo veselību, kā arī zobu labošana piespiedu kārtā noteikti atstās nopietnu ietekmi arī uz nākamajām zobārsta apmeklējuma reizēm un visu turpmāko dzīvi. Daļa no mūsu mazajiem pacientiem, kas izmanto zobārstniecību vispārējā anestēzijā, ir tieši šādi sabiedēti bērni, kuriem pirmās vizītes pie zobārsta ir atstājušas negatīvu ietekmi, un ne vecākiem, ne ārstiem nav izdevies atrisināt situāciju.”
Lasīt visu publikāciju portālā mammamuntetiem.lv, novembris 2011
× Spied šeit, lai uzsāktu saraksti Available from 08:00 to 18:00 Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday